20 vecí, ktoré by som rád povedal svojmu 20-ročnému ja

20 vecí, ktoré by som rád povedal svojmu 20-ročnému ja

lifehacky

DNES OSLAVUJEM 30-TE NARODENINY 🎈

A kým normálne nie som na sviatky nijako zaťažený, uzavretie tretej dekády života si predsa len zaslúži drobnú sebareflexiu.

Preto som si uplynulé týždne prechádzal staré Žurnály a spisoval som si lessons learned.

Vyšlo z toho 20 vecí, ktoré by som rád povedal svojmu 20-ročnému ja.

...

  1. VŠETKO JE TO O HODNOTÁCH

Rodina je pre mňa prvoradá. A bolo kľúčové povedať si, že to tak je. Pretože osobné ciele v športe, kariére, budovaní priateľstiev či rozvíjaní svojich schopností s tým často zápasia. Kým sa ale pred každým rozhodnutím pýtam, čo to znamená pre moju rodinu, dokážem ju vždy brať do úvahy. Preto sa aj ty spýtaj — aká je tvoja kľúčová hodnota? Podriaďuješ jej všetky svoje rozhodnutia?

  1. DÁVAJ SI POZOR NA TO, ČO SI VYSNÍVAŠ

Doteraz si pamätám na to, ako som z odposluchu podcastu Tima Ferrissa a Debiie Millman robil zadanie pre svoju prvú desaťročnicu. A ako mi pri vypracovaní tohto vizualizačného cvičenia veci do seba zapadli. Uvedomil som si, že chcem do 30-ky rodinu s deťmi, malý dom a primerane platenú prácu, ktorú môžem robiť hoc i z Oravy, kde nie som na nikom závislý. Všetko vyšlo.

  1. ROZMEŇ SI TO NA DROBNÉ

Tiež si pamätám, aké ťažké bolo pre mňa pretaviť túto predstavu do plánu konkrétnych aktivít. Zoradiť si tieto aktivity v čase. Povedať si, ktoré z nich sú tie najpodstatnejšie. A prestať sa naháňať za cieľmi poháňamými vlastným egom. Akonáhle som mal pred sebou tento dlhodobý plán, všetko sa vyjasnilo. A pred sebou som ho mal ako pripomienku každý deň.

  1. NENECHAJ ŠKOLU, ABY ZASAHOVALA DO TVOJÍCH CIEĽOV

Na gymnáziu som mal skoro čisté jednotky. A podobne som začal aj na vysokej škole. Naháňal som sa za Á-čkami zo základov filozofie, finančníctva či ekonomickou geografiou. Až neskôr som si uvedomil, aké to bolo zbytočné. Na druhom stupni som sa zameral už len na predmety, ktoré mi dávali najväčší zmysel. A na to, aby som v nich bol naozaj najlepší.

  1. NAJLEPŠIE VECI SÚ ÚPLNE ZADARMO

Hneď ako začneš študovať, sprav si prehľad všetkých študentských lokálnych konferencií. My sme ich počas štúdia všetky vymetali zadarmo. Ako? Stačilo napísať organizátorom, či nepotrebujú dobrovoľníkov. Okrem nadviazania vzťahu s organizátormi máš istý prístup do backstagu a nerušené rozhovory so speakermi svetového formátu. Profesný lifehack level milión.

  1. ŠTUDUJ V ZAHRANIČÍ, OTVORÍ TI TO OČI

Ak dostaneš šancu študovať v zahraničí, chyť sa jej. Pre mňa bol očiotvárajúci dual-degree program na University of Huddersfield. Počas neho som za rok nadbehol inžiniera v Brne a pochopil som kritickú prácu so zdrojmi. Na to nadviazal polročný Erasmus v Štokholme. Počas neho som sa zase stal expertom na crowdfunding. A k tomu si natrénoval na maratón.

  1. NÁJDI SI ASPOŇ 1 AKTIVITU, PRI KTOREJ DOKÁŽEŠ VYPNÚŤ

Beh sa pre mňa stal závislosťou, ktorá fungovala vždy, keď som si potreboval vyvetrať hlavu. Po prvotnom spoznávaní svojich schopností prišiel polmaratón v BA, maratón v Štokholme a séria horských ultramaratónov. Bežecké ambície zastavila až vyskočená platnička. A ja som sa ocitol v najhoršom životnom období. Pomohla až terapia, ale o tom neskôr.

  1. PUSTI SA DO VECÍ, KTORÉ SÚ VZÁCNE A CENNÉ

Kým snom väčšiny spolužiakov bolo skončiť ako finančák vo Veľkej štvorke, ja som sa zameral na veci, ktoré skoro nikoho nebavili. Výroba, logistika, procesy. Keď som tieto naoko vzácne schopnosti skombinoval s digitálnym marketingom a dlhodobým záujmom o inovatívne technológie, prvý slovenský špecialista na crowdfunding bol na svete.

  1. PRI HĽADANÍ PRÁCE MAJ OČI OTVORENÉ

Do prvej práce pre Spoteee ma ako ultratrailového šialenca odporučila kamarátka. K druhej práci pre Skinners som sa dostal tak, že som sa náhodou ocitol na businessovej večeri a potom som skinnersky najprv testoval. Do práce pre MTS som sa zase priženil. To všetko ma naučilo cennú lekciu — zaujímavé pracovné príležitosti nenájdeš na Profesii. Ale vytvoríš si ich sám, tým, že si pre ľudí dostatočne zaujímavý.

  1. V PRÁCI SA SPRÁVAJ, AKO KEBY SI MAL 35

Od prvého dňa v MTS som k svojej práci pristupoval, ako keby som mal o 10 rokov viac. Tento mentálny model mi pomohol niekoľkokrát prekročiť hranice môjho job description a prepísať si ho podľa toho, kde som aktuálne vedel pridávať najväčšiu pridanú hodnotu. Okrem toho, že ma to zachránilo pred vyhorením, oveľa rýchlejšie som sa učil nové veci. Win-win.

  1. AK TREBA, ZMENU PRÁCE NEODKLADAJ

Meniť prácu každý rok nie je dobrá vizitka. Ak ale natrafíš na firmu, kde spochybňujú tvoje vlastné presvedčenia a hodnoty, je čas povedať si zbohom. Ten nastane aj v prípade, kedy na prácu začneš nadávať alebo si nesedíte so šéfom bez možnosti zmeny. Poznaj svoju hodnotu. Nikto nemá právo, aby s tebou zametal.

  1. AK SA ROZHODNEŠ PODNIKAŤ, MYSLI NA ZÁCHRANNÚ SIEŤ

V deň, kedy som žiadal o živnostenské oprávnenie, som sám pre seba spísal Manifest. V tomto dokumente som spísal všetky dôvody, pre ktoré som sa rozhodol podnikať. Napísal som odkaz sebe samému pre čas, keď budem mať 100 dôvodov skončiť. A definoval som si jediný, ktorý je pre mňa objektívny. Moja rada pre teba znie — maj aj ty svoj Manifest. Mne už pár krát dobre poslúžil v prípadoch, kedy som bol na kolenách.

  1. ZAČNI S NIEČÍM, ZA ČO SÚ TI ĽUDIA OCHOTNÍ PLATIŤ

Keď sme si s Juraj povedali, že nechceme byť wanterpreneurs a pustili sme sa do Žurnálu, nebolo to úplne náhodné rozhodnutie. Už v tom čase sme robili workshopy v rámci sebarozvojového programu YoungGuns a už vtedy sme mali dopyty na ďalšie školenia. Na tie sme sa necítili, ale prečo nedať naše skúsenosti do obyčajného diáru? Z prvej verzie sa predalo 300 kusov. Ale bez toho, aby sme ich mali vyrobené.

  1. ROB VECI, KTORÉ MILUJEŠ. S ĽUĎMI, KTORÝCH MÁŠ RÁD

Najlepšia prevencia vyhorenia? Rob veci, ktoré miluješ. S ľuďmi, ktorých máš naozaj rád. A kým jednotka je v živote podnikateľa jednoduchá. Dvojka až tak samozrejmá nie je. Preto som zakladal Žurnál s najlepším kamarátom a najlepšou kamarátkou (teraz manželkou). Pre naše kamarátstvo to síce nebolo vždy jednoduché, ale vždy som sa vedel na nich spoľahnúť. A ak aj nejaké projekty s inými nevyšli, bolo to väčšinou po nedostatku dôvery.

  1. NIE JE TO O #30POD30

Aj keď to nikdy nebol môj cieľ, šiel by som proti sebe, ak by som napísal, že ma toto ocenenie od Forbesu nepotešilo. Ocitnúť sa medzi mladými šikovnými Slovákmi mi pohladilo ego a dodalo ilúziu, že veci idú správnym smerom. Možno aj kvôli tomu sme mali plány ambicióznejšie ako po minulé roky. A do toho prišiel covid a vojna na Ukrajine.

  1. ROB SI REZERVU NA HORŠIE ČASY

V rámci psychohygieny som tu naše minuloročné (ne)úspechy dostatočne rozobral. Stačí, keď zastrolluješ k starším príspevkom. Ak by som po tom všetkom mal zmeniť jednu vec, bol by to fakt, že sme v časoch prebytku netvorili rezervu na horšie časy. Vždy sme všetko investovali do firmy a produktov. A to nás v čase zhoršeného cash flow takmer položilo.

  1. SPOLUPRACUJ SO SKÚSENEJŠÍMI

Podobne ako väčšina mojich rovesníkov, aj ja som si uvedomoval, že starších podnikateľov a mentorov okolo seba potrebujem ako soľ. Ale nepýtal som sa ich na názor dostatočne často. Väčšinou až v momente, kedy nám priháralo pod nohami. Možno mi v častejšom kontaktovaní bránilo vlastné ego. Možno v tom bola prílišná pokora. Ale ak by som to mohol spraviť znova, okruh mentorov by som si vytvoril oveľa skôr.

  1. ZAČNI CHODIŤ K TERAPEUTOVI

Nepoznám dôležitejší nástroj ako lepšie poznanie seba samého. Preto ľutujem, že som k terapeutovi začal chodiť, až keď mi z psychosomatiky vyskočila platnička a ja som bol 5 mesiacov pripútaný k posteli. Šlo o najťažšie životné obdobie a som rád, že mi terapia z neho pomohla. Ale ak by som s ňou začal skôr, možno by vôbec nemuselo nastať.

  1. SPOMAĽ

Degrowth nie je pre nás iba náhodný buzzword. Je životný štýl, ktorý nám ukazuje, že práve znížením očakávaní od predajov si vieme cestu k cieľu oveľa viac užívať. Robíme menej vecí. V menšom tíme. A robíme ich poriadne. Zatváranie vecí a lúčenie býva takisto bolestivé, ale ak sa na veci pozeráme z dlhodobého hľadiska, býva naozaj ozdravné.

20. BUĎ HRDÝ NA TO, ČO SA PODARILO

Každý máme za sebou jedinečnú životnú cestu. A kým tá moja bola dlho lemovaná úspechmi, práve prekonané pády ma v konečnom dôsledku posunuli viac a urobili zo mňa Ivana, ktorým som dnes. A ak by sa ma niekto spýtal, či si túto dekádu chcem dať znova, odpovedal by som mu jasne: “Čo si blázon? Veď som dosiahol všetko, čo som chcel.”

...

Podľa knihy Defining Decade zažijeme 80% okamihov, ktoré sú podstatné pre smerovanie života, do 35 rokov.

Znamená to, že do ďalšej dekády si nedávam žiadne veľké ciele?

Práve naopak.

...

Pri plánovaní ďalšej 10-ročnice som sa viac pýtal ostatných na najlepšiu verziu seba samého.

A zamýšľal som sa nad tým, aký bude môj odkaz.

Moja vízia bude rovnako ambiciózna.

Ale z cieľov nebude toľko kričať moje JA.

Máme sa na čo tešiť ❤️